Jak bojovat s nachlazením přírodními prostředky

jak na nachlazení

Nachlazení se v zimě vyhne málokdo

Je to takřka hned, stačí jedno zakašlání nebo kýchnutí v MHD nebo na pracovišti a obávané nachlazení přichází, nikým nepozváno. Samozřejmě, viróza za dva nebo tři dny přejde a brzy bychom měli být zase fit, rýma podle lidového pořekadla skončí za týden či sedm dnů. Když ale musíte chodit do práce a podávat tam standardní výkon, není nachlazení ničím zvláště příjemným.

Existují nějaké možnosti, jak si alespoň trochu ulevit a podpořit své tělo v boji s bakteriemi a viry všeho druhu? Samozřejmě, že ano. Pojďme si tedy dát k dobru pár zajímavých tipů, které oceníte nejen v době podzimních a zimních plískanic.

Při rýmě pomůže horká koupel

Trápí vás ucpaný nos a zdánlivě nekonečná rýma? Jistě, za necelý týden většinou odezní, ale když si dáte horkou koupel s pár kapkami eukalyptového oleje, odkrví se nosní sliznice a dýchání bude snadnější. Pocit ucpaného nosu bude zanedlouho pryč, koupel bude efektivnější, pokud budete ruce nebo nohy pomalu nořit do vody – žádné překotné ulehávání do vany.

A když už jsme u té rýmy, používejte raději papírové kapesníky. Jsou praktičtější než látková klasika, navíc odřou nos o něco méně. Látkové kapesníky také zadržují více mikrobů, které při dalším smrkání znovu vdechujete.

Při nachlazení pomohou i bylinky nebo zelenina

Brambory, česnek, hřebíček a křen. Tohle kvarteto má skoro zázračnou moc, protože už brzy výrazně uleví od každého nachlazení. Rozmačkaný vařený brambor pomůže uvolnit zastydlou rýmu, stačí si z něj jenom udělat horký zábal, který lze samozřejmě využít i při škrábání v krku a kašli.

Uvolnění dutin pak přinese kupříkladu mírně alkoholický nápoj – svařené bílé víno s hřebíčkem, skořicí a medem. Podobnou úlevu může navodit koktejl z teplého mléka, medu a trošky rumu, záleží na preferencích.

Česnek jako zázračný všelék

Babky bylinkářky přisuzují česneku přímo zázračnou moc a dlužno podotknout, že vlastně nejsou daleko od pravdy. Sníst (byť to není samo o sobě žádná dobrota) dva nebo tři syrové stroužky česneku během prvního dne nachlazení může hodně pomoci. Česnek má totiž spoustu účinných látek a v kombinaci s kuřecím vývarem je to ideální lék na většinu sezonních nemocí.

Ve finále vlastně vůbec není nutné přecpávat se léčivy z lékáren, protože v mnoha směrech nám mohou pomoci suroviny z domácí kuchyně. Na nachlazení totiž pomůže třeba i jablečný křen (mix strouhaného křenu s jablky a lžíce citronové šťávy) a cibulový čaj (čtvrt litru vroucí vody a dvě nadrobno nasekané cibule) – nejde sice o žádnou laskominu, ale při léčbě je nutné přinášet určité oběti. Účinně pomoci mohou i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, kterými doplníte látky ztracené během období léčby.

Tags: bylinky, rýma

Mohlo by vás zajímat

Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0