Jablko zuby nevyčistí: Co jste možná o zubech nevěděli

zdravé zuby

Základní povědomí o zubech má jistě každý z nás. Jak si je čistit a jakým způsobem o ně pečovat je také všeobecně známo, prevence je totiž důležitá a akce na zubařském křesle je až poslední záchranná brzda. Ne vždy v historii ale byla zubní péče tak pečlivá jako dnes.

Pojďme si dát k dobru pár zajímavostí a drbů z minulosti, ze kterých se možná někdy zježí vlasy hrůzou na hlavě. Aneb – buďme rádi, že nežijeme v antice neb středověku.

První zubní pasta vznikla podle všeho v Egyptě

Vůbec první zubní pasta na světě vznikla asi před čtyřmi tisíci lety. Zuby se čistily drobnými větvičkami, které simulovaly moderní kartáčky. Pasta se skládala z vody, myrhy, vaječné skořápky nebo špetky lávové horniny. Čistící efekt samozřejmě nebyl příliš velký, o chuti takové pasty pak raději vést debatu vůbec nebudeme. Podobná směsice také může sklovinu notně opotřebit, celkově vzato je pak zubní kaz o pár sáhů blíže.

Pokud však jde o přírodní čištění zubů, zdá se, že se starými metodami někteří inspirují i dnes – znáte třeba Siwak, který prý slouží jako žvýkačka, bonbón, ústní voda i kartáček zároveň?

Co však starověké národy odhadly velmi dobře, byla důležitost péče o dásně. Důkladné masírování dásní, které pomáhá předcházet jejich zánětu, znali nejen Babyloňané, ale i Asyřané. První moderní zubní kartáček pak vymysleli ve středověké Číně. V 15. století se jako štětiny do zubního kartáčku používaly chlupy z koní nebo prasat. Inu, důmyslný vynález.

Kartáček na zuby, jak jej známe dnes, přišel do evropských obchodů těsně před vypuknutím druhé světové války.

Rozhodně jsou ale podobné inovace lepší než babská rada, která vznikla ve středověkém Německu:

Bolí vás zuby? Dejte polibek oslu, ono to přejde!

Zuby jsou tvrdší, než si myslíte

Švihácký způsob otevírání pivních lahví vlastní čelistí není obecně příliš doporučováno, poslední vědecké výzkumy ale zjistily hodně překvapivou věc – lidský zub je stejně tvrdý jako ten žraločí.

V Číně dokonce 20. září slaví Den lásky k vlastními chrupu, což je rozhodně zajímavá věc a mohla by přijít ke slovu i v našich luzích a hájích. Během našeho života totiž strávíme takovou banalitou, jako je čištění zubů, celý jeden měsíc!

Jablko zuby nevyčistí

Dovolte také jednu důležitou radu. Jablko, navzdory pověrám a mýtům, zuby samo o sobě nevyčistí, nejde o žádnou náhražku kartáčku. Naopak, obsahuje cukry a kyseliny, které jsou schopné našemu chrupu spíše potenciálně uškodit. Pokud si dáte ovoce, čistit zuby byste měli až zhruba za hodinu, sklovina musí drobné naleptání nejdříve zacelit.

Energetické nápoje jsou doslova dynamitem pro každý náš zub, bohužel totéž pak platí i pro sacharidy obsažené v pečivu.

Každého z nás pak určitě potěší, že chrup je jedinečná záležitost – na světě nejsou dva lidé se stejným chrupem. Není nad to být naprosto originální…

Tags: hygiena, zuby

Mohlo by vás zajímat

Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0